Loading...

ETICKÁ MÓDA

Módní průmysl nás zásobuje solidní rychlostí novými a novými kusy oblečení a s nimi i textilním odpadem. Dnes už je poměrně známá věc, že všeho moc škodí. A to platí i o bio produktech. Klidně teď můžeme napsat kupujte bio bavlnu, materiály z recyklovanýho plastu nebo přírodní vlákna. Taky nezapomeňte zkontrolovat, jestli je to všecko fair trade. Srdce zemí, který si máčí holý ruce do textilních barev, je daleko za horama a určitě si jeho každodenní tepání neumíme představit.

No jo, ale co je vlastně ta populární udržitelnost?

Udržitelnost se snaží zachovat v symbióze sociální, ekonomický i enviromentální systém s přesahem do budoucnosti. Je to tradiční povzdechnutí: “Ale co tady necháme pro příští generace!” Patří sem taky politika a kultura. Asi jste si všimli, že největší blaho se aktuálně počítá z ekonimickýho úspěchu. Každé odvětví má ale svoje specifika, čím přihazuje hlínu na rakev udržitelnosti. Na příklad architektura, potravinářský průmysl nebo právě průmysl módní.

Co je udržitelná móda

Udržitelná móda zastupuje perfektní systém šití oblečení a doplňků z již použitých materiálů. To znamená, že vezmete staré oblečení a přešijete ho na nové. Šetříte přírodu i finance a recyklujete, ani nevíte jak. Udržitelnou módu zajímá blaho země – vody, půdy, živočišných druhů a lesů.

Mezi její největší výhodu patří fakt, že nepotřebujete nové materiály. Nic se zbytečně nepěstuje, nekácí se lesy, nejsou potřeba tisíce litrů vody, nejsou potřeba barvy a vzniká minimum textilního odpadu. Upcyklovat se dá všechno od ústřižků látek až po nitě.

Eko nebo organic?

Proč se nám nelíbí výroba látek z přírodních materiálů? Dělají to už i velké módní řetězce – nebo o tom alespoň mluví. Začneme teda u populární ORGANIC. Mrská se to na štítky triček jedna radost.

Co znamená organic?

Je to doslova fakt, že si na triko nevezmete žádné pesticidy. Při výrobě organické bavlny se nesmějí používat škodlivé chemické látky. Jenže nás trápí virtuální voda, a proto organic bavlnu na milost nevezmeme. Kvůli bavlně (a nemusí být jen organic) se kácejí ve velké míře lesy a mizí vzácné zásoby vody v zemích, kde jí je vlastně nedostatek. Podrobné informace stáhnete na příklad na stránkách Hnutí duha.

EKO PRODUKTY

Úrodnost půdy, sociální programy, proes výroby materiálů, způsob balení a doprava. To vše vás zajímá, když si chcete koupit EKO výrobek. My jsme s nimi vcelku za dobře, až na výše zmíněnou bio bavlnu a umělá vlákna. Chápeme, že “petky” zatěžujou životní prostředí, ale při praní se tyto mikročástice uvolňují a dostávají zpět do podzemních vod, do řek, do moří. V čem je problém? Zkrátka se tímhle procesem dostanou až do těla ryby, kterou sníme. Když to přeženeme, řekneme, že jsme snědli kousek plastu.

Eko móda má jednu velkou výhodu. V podstatě nepodléhá módním trendům a dlouho vydrží. Doporučujeme omrknout nabídku značek na českém trhu. Máme jich tu poměrně hodně. Najdete boty z konopí, lněné oblečení nebo oblečení vyrobené z bambusu.

Abysme nedělali dlouho chytrý, přiznáme barvu. Taky jsme si prošli dlouhou cestu poznání. Nemohli jsme sehnat kvalitní materiály, který by splňovaly všechny uvedený požadavky. Taky od nás sem tam zakoupíte zbytky triček šitých v potu dalekých továren. Když teď vyrábíme něco novýho, snažíme se využít přírodní vlákna nebo prostě upcyklujeme.

Upcyklace je boží věc – co kus, to originál.

2018-08-05T14:28:27+00:00