KONVENČNÍ BAVLNĚNÝ SVĚT

Jak oblečení vzniká? Jak vzniká látka… Jak funguje celý proces? V současné době se setkáváme neustále s články souvisejícími s tématem udržitelnosti módy. Zkoumáme podmínky, v jakých lidé pracují, a snažíme se poukázat na nutnost zájmu. Zájmu odkud pochází naše oblečení.

Zajímá nás ale taky, kde se vzala látka, z který bylo oblečení ušitý? Možná se budete divit, ale konvenční pěstování a výroba bavlny s sebou nese také značný nepříjemnosti.

Bavlník se pěstuje na územích rozvojových zemí, kde jsou pro něj příznivý podmínky. Starají se o ně chudí místní zemědělci, kteří potřebují bavlnu jako prostředek pro přežití. Ve snaze udržet úrodu v co možná „nejlepším“ stavu, využívají levných pesticidů. Takový pesticidy jsou pochopitelně vysoce škodlivý a ohrožují zdraví rolníků i samotné životní prostředí.

Bio nebio jak to bylo s bio bavlnou

Bio bavlna je bavlna pěstovaná bez použití chemických postřiků. Při pěstování bio bavlny se na příklad využívá hnojení kompostem a současné pěstování více druhů rostlin pohromadě.

Samotné pěstování je pouhý začátek celého procesu sklízení, tkaní, dalšího chemického ošetřování a dalšího znečišťování životního prostředí, zejména pak podzemních vod. Strojové sklízení úrody představuje opět využití chemikálií a udusávání půdy. Kdežto bio bavlna je sklízena ručně. Také se u ní převážně dbá na dobrý zacházení s pracovní sílou. Cítím v dále ALE.

Bavlna – látka – triko

Přejdeme k samotný výrobě. Zahrnuje několik poměrně komplikovaných částí: Nejméně problematická je fáze spřádání, kde se žádné chemikálie nepoužívají. Ovšem tkaní a bělení už jsou symfonie na chemický prostředky. Poté je na řadě odstranění šlichty a barvení – ano zase chemicky. Jen tak mimochodem, už za tento proces jsme znečistili neuvěřitelné množství vody.

Proč nechceme žmolky?

Představa o kvalitním oblečení je jasná – nesmí se mačkat, žmolkovat ani jakkoliv měnit své vlastnosti. Co je to za kvalitu, které je docíleno poměrně silnými chemickými prostředky? A víte, proč si tričko tyto extra vlastnosti uchovává? Protože v něm chemikálie pomocí zahřátí zůstává. Nevydrží ale věčně, postupně se uvolňuje a dostává do našeho těla.

V bio světě se s bavlnou zachází jinak. Představte si klasický příběh, jak krtek ke kalhotkám přišel. Proces výroby bio bavlny probíhá stejně – na příklad ručním tříděním a vyčesáváním. Žádný škodlivý látky nejsou v průběhu výroby používány.

Fast fashion

A jsme zpátky u módy. Z látky se ušije oblečení a sviští na prodejní pult. Jenže svištět musí rok co rok rychleji a pokud možno také levněji. To moc dohromady s bio bavlnou nejde. Jenže já si můžu koupit každý týden nový triko…koupím si jich v hodnotě jednoho kvalitního trika hned několik i s jejich speciálními vlastnostmi.

A nějaká perlička na dortu? Dostat se můžeme až k energetice a k výrobě umělých vláken z derivátů ropy. Pomalu se taky můžeme přesunout k bezpečnosti práce a k pracovním podmínkám. A taky můžeme dát ALE bio bavlně. Kolik se spotřebuje vod y a … a …  to si necháme zase na příště…

2018-08-05T14:20:48+00:00